
Revolúcia v záchrane životov? Drony SIT testujú prepravné drony

18.02.2025
V Plzenskom kraji začína jedinečný projekt, ktorý ako prvý v ČR testuje využitie dronov na prepravu zdravotníckeho materiálu. V utorok 18. februára bol v Plzni dron predstavený, QAP bol pri tom. Prinášame informácie a zaujímavosti týkajúce sa tohto unikátneho projektu.
Plzenské Drony SIT v spolupráci so Zdravotníckou záchrannou službou Plzeňského kraja začali revolučný projekt prepravy zdravotníckeho materiálu drony. Cieľom je testovať logistiku a efektivitu doručenia napríklad AED prístrojov do odľahlých lokalít, kam sa sanitka nedostane tak rýchlo. „Každý projekt na záchranu životov má cenu zlata. Mám veľkú radosť, že naša Správa informačných technológií pracuje na ďalšom z nich. Transport zdravotníckeho materiálu dronom je v Českej republike niečo ojedinelého a naši dronári patria v rámci systému IZS k európskej špičke,“ zmienil primátor mesta Plzne Roman Zarzycký. Špeciálne upravený dron disponuje padákom a radary pre vertikálnu aj horizontálnu detekciu prekážok. Nesie so sebou aj dve 12 kilogramov ťažkej batérie. „Dron DJI FlyCart 30 testovaný v pilotnom projekte má rozpätie približne 2,5 metra a váži až 90 kilogramov, z čoho 30 kilogramov tvorí prepravovaný náklad v boxe. Ten je zavesený na špeciálnom navijaku, ktorý umožní na 17 metrov dlhom lanku s hákom spustiť box na potrebné miesto,“ prezradil QAPu Josef Navrátil, riaditeľ Drony SIT s tým, že jeden dron do pilotného projektu bez zdravotníckeho materiálu vyjde na cca 650 tisíc korún.
V boxe, ktorý dron nesie, sú umiestnené zdravotnícke prístroje, lieky a ďalší materiál slúžiaci na bezprostrednú záchranu života. „Nejde len o defibrilátor AED, ktorý sa používa pri zástave srdca, ale tiež napríklad o EpiPen pre akútne alergické reakcie. Včasné použitie týchto prístrojov zohráva pri záchrane života zásadnú úlohu,“ zmienil Pavel Hrdlička, riaditeľ HZZS PK, ktorý zároveň jazdí so záchrankou ako lekár. Veľkou výhodou takého dronu je nielen rýchlosť doručenia potrebného materiálu, ale aj vizuálne prepojenie operátora záchranky so zraneným. „Dron je vybavený aj kamerou, čo nám umožní verifikovať stav aj počet zranených osôb. Budeme mať väčší prehľad o tom, čo sa deje na mieste,“ vyzdvihol Pavel Hrdlička.
Drony by mali v budúcnosti lietať v odľahlých oblastiach. Jedná sa o menej obývané lokality a tiež miesta hojne vyhľadávané turistami. Ide napríklad o Brdy a Šumavu. Pilotný projekt bude realizovaný v lokalite Lenivo. Tam chcú dronári testovať logistiku, prepojenie technológií, ale aj vzdialenosť doletu. „Sú dve možnosti, dron doletí na miesto, vyloží náklad, prípadne pristane a doletí späť. Druhá možnosť je, že dron na mieste zostane av rámci zvozu bude prevezený späť na základe. Tie by mohli byť napríklad na základniach záchrannej služby, ktoré bývajú na okrajoch obcí. Všetko je ale v plienkach, začíname testovať,“ vysvetlil Josef Navrátil, riaditeľ Drony SIT. Kedy budú drony zachraňovať životy je zatiaľ vo hviezdach. Legislatíva je voči technológii o krok pozadu. „Najväčší problém je, že žiadna legislatíva vlastne nie je. Nie sú normy, ktoré by umožnili použiť legálne to, čo my sme po technologickej stránke pripravili,“ spomenul Daniel Kůs, radné mestá Plzne pre Smart City a podporu podnikania. „Legislatíva je pozadu,“ súhlasil riaditeľ Drony SIT. „Simulácia budeme vykonávať približne jeden rok. Čaká nás ale aj mnoho papierovania. Musíme diskutovať s rôznymi úradmi, inštitúciami, je to skrátka o tom schádzať sa a písať emaily a tlačiť, aby sa to zmenilo,“ načrtol Josef Navrátil.
Projekt je v ČR první svého druhu a představuje zásadní krok k využití dronů v krizových situacích. „Je to unikátní projekt, předpokládám i v rámci Evropy. Nejde totiž o dron, který je sám defibrilátorem, ale o dron, který přenáší to, co je v danou situaci třeba, což je unikátní,“ vyzdvihl závěrem Pavel Hrdlička, ředitel HZZS PK.
„Je to další významný krok, jak můžeme do budoucna zlepšit zdravotní péči v celém našem kraji,“ zdůraznil hejtman Plzeňského kraje Kamal Farhan. „Z vlastní praxe vím, že pokud jde o život, je cenná jakákoli pomoc. A pokud bychom byli schopni pomocí dronů zajistit rychlou přepravu zdravotnického materiálu, bude to další významný technologický posun pro naše už tak špičkové krajské zdravotnictví.“